Web Content Viewer
ActionsСертифициране, етикетиране (EMAS, енергийни етикети, екопроектиране, екомаркировка на ЕС)
Схема за управление по околна среда и одит на Европейския съюз (EMAS)
EMAS e схема за управление по околна среда и одит на Европейския съюз.
Схемата насърчава непрекъснатото подобряване на екологичните резултати на всички видове организации чрез създаване и прилагане от организациите на системи за управление по околна среда, системна, обективна и периодична оценка на резултатите, предоставянето на информация относно екологичните резултати, открит диалог с обществеността и други заинтересовани страни, както и активното участие на служители в организациите и подходящо обучение.
Регистрираните по EMAS организации:
- спазват законодателството в областта на околната среда;
- поемат ангажимент непрекъснато да подобряват своите екологични резултати;
- включат служителите си в подобряването на екологичните резултати на организацията;
- публикуват и актуализират заверена по EMAS екологична декларация, в която се описва организацията, системата й за управление, целите и екологичните й резултати;
- имат правото да ползват логото на схемата със съответния присъден регистрационен номер.
Изисквания за регистрация
За да се регистрира организация по EMAS, трябва да се предприемат следните стъпки:
- да се извърши екологичен преглед на всички екологични аспекти на организацията;
- да се разработи и въведе система за управление по околна среда;
- да се изготви екологична декларация, която да бъде заверена от акредитиран проверяващ по околна среда;
- да се вземат предвид референтните документи за определения сектор, когато са налични.
Екологичната декларация, заедно с прилежащите документи, се подава за регистрация до националния компетентен орган.
В България компетентен орган за регистрация по EMAS е министърът на околната среда и водите.
Желаещите следва да кандидатстват за регистрация по ЕМАS в Министерството на околната среда и водите, ако организацията е:
- разположена на територията на Република България; или
- е с обекти, разположени в повече от една държава-членка на Европейския съюз, със седалище или център за управление в Република България.
Процедурата за регистрация е описана в Наредба № н-2 от 2 юли 2012 г. за реда за регистриране, подновяване на регистрацията и контрол по схемата на общността за управление по околна среда и одит (EMAS).
Наредбата, регламентът EMAS, референтните секторни документи и други законодателни актове по схемата ЕМАS са публикувани на интернет страницата на Министерството на околната среда и водите.
Не се начисляват такси за регистрация или подновяване на регистрацията по EMAS в Република България.
Към момента България няма сключени договори за сътрудничество с трети държави и не предоставя регистрация на организации от трети държави.
Регистър на регистрираните по EMAS организации в България
+ Екомаркировка на Европейския съюз
Екомаркировката на Европейския съюз отличава продукти, които през целия си жизнен цикъл са с по-ниско въздействие върху околната среда.
За да бъде отличен даден продукт с екомаркировката на Европейския съюз, той трябва да отговаря на определени критерии.
Тези екологични критерии се разработват от експертна група от заинтересовани страни, включително потребителски организации и промишленост, и покриват целия жизнен цикъл на продукта - добива на суровините, производството, опаковането и транспорта, употребата и рециклирането му. Продуктовите групи, за които има разработени критерии, са разнообразни: детергенти, хартия, текстил, бои и лакове, туристическо настаняване, услуги по вътрешно почистване и пр.
Пълен списък, както и самите критерии, които се установяват с решение на Европейската комисия
Кандидатстване
За да кандидатствате за екомаркировката на Европейския съюз, трябва да има установени критерии за продукта и той да отговоря на изискванията. Кандидатства се в държавата, където се произвежда продуктът или се предлага услугата. Ако продуктът се произвежда изцяло извън ЕС и Европейското икономическо пространство, може да се кандидатства за екомаркировката на Европейския съюз в държавата-членка, където продуктът ще се предлага на пазара.
В България компетентен орган е Министерството на околната среда и водите.
Продукти с екомаркировката на Европейския съюз
На пазара има над 70 000 продукта с екомаркировката на ЕС. Разпознават се лесно по логото.
Логото се изобразява с регистрационен номер, по който личи кой е присъдил екомаркировката на Европейския съюз.
Продукти с екомаркировката на Европейския съюз
+ Екопроектиране
При много продукти, свързани с енергопотреблението, има значителен потенциал за подобрение с оглед намаляване на въздействието за околната среда и постигане на икономия на енергия посредством процеса на проектиране, благодарение на който се постигат и допълнителни икономии за бизнеса и за крайните потребители.
Налагането на изисквания за екопроектиране, свързани с енергопотреблението, води до подобряване на нивото им на екологично представяне, което е от съществено значение за устойчивото развитие, тъй като тези продукти имат значителен дял в потреблението на енергия и природни ресурси.
Изискванията за екопроектиране на продукти, свързани с енергопотреблението са регламентирани в Директива 2009/125/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2009 година за създаване на рамка за определяне на изискванията за екопроектиране към продукти, свързани с енергопотреблението. Директивата е рамкова и определя общите изисквания за продуктите, свързани с енергопотребление. Изискванията за отделните продуктови групи са посочени в съответните делегирани регламенти към нея.
Върху продуктите, свързани с енергопотреблението, които съответстват на изискванията за екопроектиране, следва да е нанесена маркировката „СЕ“ и свързаната с нея информация, за да могат да се пуснат на вътрешния пазар на ЕС и да се движат свободно.
В българското законодателство директивата е въведена посредством Закона за техническите изисквания към продуктите и Наредбата за допълнителните мерки, свързани с прилагането на регламенти, приети съгласно чл. 15 от Директива 2009/125/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 октомври 2009 г. за създаване на рамка за определяне на изискванията за екодизайн към продуктите, свързани с енергопотреблението.
През 2017 и 2018 г. беше извършен преглед на пакет от регламенти, свързани с прилагането на Директива 2009/125/ЕО. В хода на прегледа беше установена необходимост от завишаване на изискванията за екопроектиране за разглежданите продуктови групи с цел да се постигнат заложените цели за намаляване на енергопотреблението и понижаване на СО2 емисиите, като паралелно с това се отчитат и новите тенденции в развитието на технологиите, използвани при производството и проектирането на тези продукти. Като резултат през 2019 година бяха приети нови по-високи изисквания за съществуващите продуктови групи и бяха въведени такива за две нови групи продукти - съответно на оборудване за заваряване и на хладилни уреди с функция за директна продажба.
От обхвата на изискванията за екопроектиране са изключени превозните средства за пътници и товари.
Контролът по спазване на изискванията за екопроектиране на продукти, свързани с енергопотреблението се осъществява от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
Списък на продуктите, свързани с енергопотреблението, за които има изисквания за екопроектиране
Климатизатори и вентилатори за разхлаждане
Сървъри и продукти за съхранение на данни
Електродвигатели (до 30 юни 2021 г.) и Електродвигатели и регулатори на честотата на въртене (от 1 юли 2021 г.)
Външни електрозахранващи устройства
Домакински съдомиялни машини (до 28 февруари 2021 г.); Домакински съдомиялни машини (от 1 март 2021 г.)
Битови барабанни сушилни машини
Битови перални машини (до 28 февруари 2021 г.); Битови перални машини и битови перални машини със сушилня (от 1 март 2021 г.)
Осветителни продукти за домакински нужди и в сектора на услугите (до 31 август 2021 г.); Светлинни източници и отделна пусково-регулираща апаратура (от 1 септември 2021 г.)
Локални отоплителни топлоизточници
Топлоизточници и водоподгреватели
Професионални хладилни шкафове за съхранение
Хладилни уреди с функция за директна продажба (от 1 март 2021 г.) (ново)
Хладилници и фризери (до 28 февруари 2021 г.); Хладилни уреди (хладилници, фризери, охладители за вино, витрини) (от 1 март 2021 г.)
Телевизори (до 28 февруари 2021 г.); Електронни екрани, включително телевизори (от 1 март 2021 г.)
Оборудване за заваряване (от 1 януари 2021 г.) (ново)
+ Енергийно етикиране
Предоставянето на стандартизирана информация за консумацията на енергия и на други основни ресурси при употребата на продукти, свързани с енергопотреблението (ПСЕ), посочена върху етикетите за енергийна ефективност, има за цел да насърчава потребителите да избират продукти с по-добри показатели за енергийна ефективност. Това, от своя страна, стимулира производителите да произвеждат по-високо ефективни продукти, a това води до допълнителни икономии на енергия и положително въздействие върху околната среда и икономиката на Европейския съюз като цяло.
Изискванията за етикетиране на продукти, свързани с енергопотреблението са дефинирани в Регламент (ЕС) 2017/1369 на Европейския парламент и на Съвета от 4 юли 2017 година за определяне на нормативна рамка за енергийно етикетиране и за отмяна на Директива 2010/30/ЕС. Регламентът има пряко приложение на територията на всички страни членки на Съюза. Изискванията за отделните продуктови групи по отношение на определянето на класовете на енергийна ефективност са посочени в съответните делегирани регламенти към него.
В българското законодателство прилагането на регламента се осигурява с Наредбата за енергийното етикетиране на продукти, свързани с енергопотреблението.
От обхвата на изискванията за енергийно етикетиране са изключени превозните средства за пътници и товари и продуктите втора употреба.
Контролът по спазване на изискванията за етикетиране на продуктите, свързани с енергопотреблението се осъществява от Комисията за защита на потребителите.
През 2019 година беше променена скалата за енергийна ефективност на продуктите, свързани с енергопотреблението и се пристъпи към поетапно въвеждане на нови енергийни етикети за отделните продуктови групи. Първоначално нови етикети ще имат 5 групи продукти. За тях вече са приети нови делегирани регламенти на Комисията, съгласно които е предвиден преходен период от 1 ноември 2020 г. до 1 март 2021 г. През този период доставчиците следва за всеки уред, пуснат на пазара да предоставят наред със стария етикет и новия.
Тези продуктови групи са:
- електронни екрани и телевизори;
- битови перални машини;
- битови перални машини със сушилня;
- хладилни уреди;
- домакински съдомиялни машини.
Въвежда се енергиен етикет и за една нова продуктова група – хладилните уреди с функция за директна продажба.
От 1 септември 2021 г. светлинните източници (лампи, осветители и др.) също ще имат нов енергиен етикет.
Списък на продуктите, свързани с енергопотреблението, за които има изисквания за етикетиране за енергийна ефективност
Домакински фурни и абсорбатори
Електрически лампи и осветители (до 31 август 2021 г.); Светлинни източници (от 1 септември 2021 г.)
Топлоизточници и водоподгреватели
Домакински съдомиялни машини (до 28 февруари 2021 г.); Домакински съдомиялни машини (от 1 март 2021 г.)
Хладилни уреди (до 28 февруари 2021 г.), Хладилни уреди (хладилници, фризери, охладители за вино, витрини) (от 1 март 2021 г.)
Битови барабанни сушилни машини
Битови перални машини (до 28 февруари 2021 г.);
Битови комбинирани перални и сушилни машини (до 28 февруари 2021 г.); Битови перални машини и битови перални машини със сушилня (от 1 март 2021 г.)
Етикетиране в Интернет на свързани с енергопотреблението продукти
Локални отоплителни топлоизточници
Професионални хладилни шкафове за съхранение
Хладилни уреди с функция за директна продажба (от 1 март 2021 г.) (ново)
Вентилационни агрегати за жилищни помещения
Водогрейни котли на твърдо гориво
Телевизори (до 28 февруари 2021 г.); Електронни екрани, включително телевизори (от 1 март 2021 г.)
Служби за оказване на помощ или решаване на проблеми
+ Звено за контакт относно продуктите
Телефон: + 359 2 940 73 36; + 359 2 940 75 22
Е-поща: infopointBG@mi.government.bg
https://www.mi.government.bg/bg/themes/zveno-za-kontakt-otnosno-produkti-558-327.html
+ Звенo за контакт относно продукти в строителството
Телефон: +359 2 94 05 238; +359 2 987 25 17
Е-поща: cpd-trr-mrdpw@mrrb.government.bg
https://cpcp.mrrb.government.bg/cms/
Последно обновено на 26.10.2021